מושב 4: סובייקט, שפה וטכנולוגיה – על החיים במרחב ללא גוף

מושב 4: סובייקט, שפה וטכנולוגיה –  על החיים במרחב ללא גוף

אחת המטאפורות המארגנות המשמעותיות ביותר בעשורים האחרונים היא מטאפורת המוח האנושי כמחשב. תפישה זו מנחה את חקר הבינה המלאכותית וממנה נובעת האמונה שאפשר יהיה לעצב בסופו של דבר מחשב אינטליגנטי, המדמה יכולות חשיבה אנושיות. אחד הניסיונות הראשונים לבניית תוכנה שמעבדת שפה טבעית נקרא אלייזה. תוכנת אלייזה דימתה פסיכולוגית שניהלה דיאלוג עם מטופל. כיום, כחמישים שנה אחרי פיתוח אלייזה, אנחנו חיים בעולם בו חלק ניכר מהתקשורת היומיומית של רובנו נעשית בהתכתבות בתיווך טכנולוגי, בסמסים, בסטטוסים ובתוכנות מסנג'ר. האם לצורת תקשורת זו יש השפעה על הווייתנו ואם כן מה היא?

ורד אשבורן נוטי - מהאחר לאחד בעידן הרשת

העידן שלנו הוא העידן שלאחר נפילת האב. האב התגלה כפיקציה ואיתו המקום של האחר הגדול שהסובייקט נשען עליו. גם הדיסקורסים החברתיים, בהם יכול היה הסובייקט להתמקם, עברו כרסום על ידי הדיסקורס הקפיטליסטי. עברנו מסובייקט הנשען על הקשר לאחר, לסובייקט כאחד הנשען על ההמצאה הסימפטומטית שלו עצמו. הטכנולוגיה ואפשרויות האינטרנט הן לא מקשה אחת. ניתן לבחון עבור כל סובייקט וסובייקט איזה שימוש הוא עושה ברשת – האם השימוש מכוון לקשר חברתי או האם השימוש הוא ניסיון של המצאה סינגולרית סימפטומטית שנועדה לרשום את הסובייקט במקום כלשהו, כאשר הרישום של שם האב כבר לא תופס. ושאלה נוספת – האם האינטראקציות דרך האינטרנט דוחפות עוד יותר לכיוון הבדידות או שמא הן מאפשרות הרחבה של התקשורת. מהן ההשלכות של האינטראקציות האלו על הסובייקט בן-זמננו? מהן ההשלכות על השפה – האם השפה תתפתח בעקבות התקשורת האינטרנטית או דוקא תצטמצם עד כדי אוסף של סימנים.


Batt-Girl
– החדר האינטימי שלה


כרמל וייסמן
- עקרון ההכבדה על הצומי: תקשורת אינטימית באוקיינוס המידע


ערן הדס
Source_Code = New Lingua_Franca

האם תרבות האינטרנט, שמתבססת על שפות תגים (כמו HTML, XML, תגיות באתרי תוכן ותיוגים ברשתות החברתיות), ומפתחת תלות אובססיבית בשפות תכנות, תגשר על פערי השפה בין חלקים שונים בעולם?


עדי להב 
- אובדנות ושני הפנים של האינטרנט