שוטף ומתמלא / פוליטי

פרשת קורץ נמשכת: אמנים זומנו לבית-המשפט

א.ש. 2004-06-10 14:15:43

"היה מזעזע שהחקירה נפתחה מלכתחילה. העובדה שהיא נמשכת היא פשוט מפחידה"

שלושה אמנים זומנו לבית-המשפט כדי להופיע בפני המושבעים שאמורים להכריע במשפטו של סטיב קורץ, הפרופסור לאמנות שנעצר בחשד לביו-טרוריזם.
הצווים שקיבלו האמנים הם ההתפתחות האחרונה בחקירה הביזארית שהחלה לאחר שסוכני כוח המשימה המאוחד למלחמה בטרור כשלו מלהבחין בין ציוד לצורכי אמנות ובין מעבדת נשק ביולוגי ניידת. אף שעל-פי רוב ההערכות היו הרשויות אמורות לעמוד על האבסורד שבחקירה נגד קורץ, זימונם של האמנים לבית-המשפט מלמד כי הן נחושות להמשיך במאבקן המשונה.
שניים מן האמנים שזומנו - ביאטריס דה-קוסטה וסטיב ברנס - חברים, כמו קורץ, ב-Critical Art Ensemble (ה-CAE), קולקטיב אמנים העוסק לא מעט בפוליטיקה של הביוטכנולוגיה ובהשלכותיה. צווי הזימון הוגשה לאמנים בידי סוכני FBI שעקבו אחריהם בדרכם למוזיאון מסצ'וסטס לאמנות מודרנית. האמן השלישי, פול ונוז, הוא פרופסור לאמנות באוניברסיטת בפאלו, כמו קורץ עצמו, ועבד בעבר עם ה-CAE.
"קבוצות כמו ה-CAE מעודדות דיון ציבורי מהסוג שדמוקרטיה בריאה זקוקה לו", אומרת קלייר פנטקוסט, אמנית שעבדה עם ה-CAE בעבר. "לא מדובר כאן במקרה שבו אמן יחיד נלחם על הזכות לבטא את עצמו בדימויים או בשפה שציבורים מסוימים עשויים לחשוב שהם פוגעניים. זה מקרה של קבוצת אמנים שמשתמשת באמנות כדי להשכיל את הציבור בנושאים שנוגעים לחיי היומיום של כולנו. מפעולותיה של הממשלה משתמע שזכותו של האזרח לרכוש ידע, באמצעים חוקיים לחלוטין, היא פשע. הדברים מגיעים ללב-לבה של הדמוקרטיה".

***

האמנים מתקשים להסביר את השתלשלות העניינים, שנעשית מוזרה יותר ויותר. "אין לי מושג למה הם ממשיכים", אמרה דה-קוסטה, פרופסור לאמנות. "היה מזעזע שהחקירה נפתחה מלכתחילה. העובדה שהיא נמשכת היא פשוט מפחידה. זה רק מראה עד כמה החוק החדש מאיים על חופש הדיבור במדינה".
הצווים שהוגשו לשלושה מלמדים כי ה-FBI פועל מכוחו של חוק מ-89', שהורחב מתוקף חוק הפטריוטיות החדש. ואולם, גם בהתחשב בכוחו החדש והמועצם של חוק הפטריוטיות, קשה להבין מי יכול לפרש את תוצריה האמנותיים של ה-CAE כאיום על בטחון הציבור. עיקר הציוד שהוחרם הוא מעבדת DNA ניידת ששימשה את האנסמבל כדי לבחון אם מוצרי מזון שונים זוהמו בנוכחותו של מזון מהונדס גנטית - מעבדה שכמותה ניתן למצוא גם בבתי-ספר תיכון רבים.
ב-15 ביוני אמור חבר המושבעים לקבוע אם להגיש נגד קורץ כתב אישום בגין העבירות שמייחס לו ה-FBI. אנשי ה-CAE ותומכים מתכננים להפגין במחאה מול בית-המשפט, והציבור הרחב מוזמן (פרטים והוראות הגעה, למעוניינים השוהים באזור בופאלו, ניתן למצוא כאן, באנגלית. יש גם שלטים להורדה, ובקרוב מובטח גם מידע על מקרים אחרים שבהם מאיים החוק החדש על חופש הביטוי בארצות-הברית).

קורץ וחברי האנסמבל כבר נאלצו להוציא סכום כסף בלתי מבוטל על עורכי-דין – סכום שצפוי להמשיך לתפוח כל עוד מסרב ה-FBI לסגור את התיק. תרומות למימון הגנתם יתקבלו בברכה. כסף שייוותר לאחר תום עינוי הדין ישמש כדי לעזור לאמנים אחרים במצוקה.

עוד על המקרה (באנגלית): כאן וכאן.