שוטף ומתמלא / פוליטי

ה-FBI חטף אמן והחרים את גופת אשתו

CAE (הודעה לעיתונות) 2004-05-31 17:46:00

הסוכנים התקשו להבדיל בין אמנות לביו-טרוריזם

 טרגדיה אחת כבר ניחתה על פרופסור סטיב קורץ, חבר הקולקטיב Critical Art Ensemble [אנסמבל האמנות הביקורתית, CAE]. אשתו הופ נפטרה בשנתה מדום לב. השוטרים, שהגיעו לבית הזוג לאחר שקורץ התקשר לשירותי החירום, לא היססו לרגע. במהירות מסחררת הצליחו לגייס את מיטב רטוריקת ה"מלחמה בטרור" כדי להבהיר שהחומרים המשמשים את קורץ ליצירתו הם למעשה כלי נשק ביולוגיים.
זו היתה ראשיתו של זרם מאורעות אורווליאני. סוכני ה-FBI חטפו את קורץ, שלא הואשם בכל עבירה שהיא, השתלטו על בניין מגוריו כולו, והחרימו את מחשביו, את רשימותיו, את צורכי היצירה שלו – ואפילו את גופתה של רעייתו.
סיפורו של קורץ, ממש כסיפורו של ברנדון מייפילד, עורך-הדין המוסלמי מפורטלנד שהושם במאסר של שבועיים בזכות בדל ראיה קלוש (ובדוי), מבהיר היטב את האיום הגלום בחוק הפטריוטיות האמריקאי החדש, ובייחוד כאשר הוא חובר להיסטריית הטרור שהממשלה מקפידה לעודד.

 

פרופסור סטיב קורץ, חבר הקולקטיב Critical Art Ensemble


"Free Range Grains" ["זרעי חופש", בתרגום חופשי] הפרויקט האחרון של ה-CAE, העוסק בפוליטיקה של הביוטכנולוגיה, כלל מעבדה ניידת לניתוח DNA, שמטרתה לבחון מוצרי מזון נגועים בחיפוש אחר זיהומים טרנסגניים.
בדיקות שדה ובדיקות מעבדה שערך ה-FBI מצאו כי לא נעשה בציוד שימוש בלתי חוקי, וכי כלל לא ניתן להשתמש בו ליצירת כלי נשק ביולוגיים או אחרים. אף על פי כן, התיק נגד קורץ לא נסגר, והוא טרם קיבל בחזרה את הציוד, את מחשביו ואת רשימותיו – וזאת לאחר כמה וכמה ימים שבהם לא א?פשרו לו החוקרים לגשת לביתו ולעבודתו, או להיפרד מאשתו המנוחה.
"אין כיום שום דרך חוקית למנוע מחברות ענק להכניס למזון שלנו חומרים שעברו מניפולציה גנטית", אומרת קרלה מנדס, דוברת קרן ההגנה שהוקמה עבור קורץ ועבור חברי אנסמבל אחרים הנתונים תחת חקירה. "אבל מי שמחזיק ציוד כדי לבדוק אם המזון שלו נקי מואשם בטרוריזם. סוכנים של רשויות ממשלתיות יכולות לעצור אותך בחסות החשיכה".

להמשך הסיפור לחצו כאן.

קורץ וחברי האנסמבל כבר נאלצו להוציא סכום כסף בלתי מבוטל על עורכי-דין – סכום שצפוי להמשיך לתפוח כל עוד מסרב ה-FBI לסגור את התיק. תרומות למימון הגנתם יתקבלו בברכה. כסף שייוותר לאחר תום עינוי הדין ישמש כדי לעזור לאמנים אחרים במצוקה.
עוד על המקרה כאן וכאן.