שוטף ומתמלא / פוליטי

"זהו כלי מצוין לתת לנשים ביטוי"

לילך-שירה גביש 2007-10-12 13:05:10

פרויקט הגלריות הפריפריאליות: הגלריה בכסיפה, כתבה אחרונה בסדרה

היישוב כסיפה היה המקום הראשון שמיכאל קסוס-גדליוביץ, איש אמנות לעם לשעבר, בחר להקים בו גלריה פריפריאלית. שנים חלפו, אך למרות רצונם של רבים מבני כסיפה בהקמתה של גלריה כזו, היא היתה ונותרה בגדר חלום גרידא עבור אמנים בדואים תושבי היישוב. "לפני כשנתיים", מספר סלמאן אבו עביד מנהל מדור התרבות במתנ"ס ובוגר המכללה האסלאמית באום אל-פחם, המשמש אימאם באחד המסגדים ביישוב ועובד גם כעיתונאי מקומי "חשבנו לבנות גרעין שירכז את כל האמנים ביישוב. נושא האמנות נתפש כשולי, ואנחנו התעקשנו להעלות את המודעות. יש לנו שפע של אמנים שאנחנו מעוניינים שירגישו שיש להם בית. לצד זה אנחנו רוצים גם למשוך קהל מבקרים דווקא מהמגזר היהודי".
אבו עביד שאיתו ועם אברהים אבו שארב, מנכ"ל מתנ"ס כסיפה ובעל תואר שני בחינוך, פעל קסוס-גדליוביץ להקמת הגלריה מעודד במיוחד את העשייה התרבותית ואת קידום מעמד האשה בחברה הבדואית. "מה שמדהים זה שגילינו בנות שמתעסקות באמנות", הוא אומר. "כאיש דת וכפעיל בקהילה, אני מאמין שיש לעודד אותן בכך ומאמין שיש להן את ההזדמנות ואת הזכות להתפתח".
אזברג'ה עודה, רכז הנוער במתנ"ס, מאמין שגלריה לאמנות ביישוב תסייע גם לשימור המסורת והערכים הבדואיים ההולכים ונדחקים מן העולם. "אפשר לקשור את החיים שהיו עם החיים של היום באמצעות סמלים", הוא אומר.
בין האמנויות הבולטות ביישוב ניתן למצוא את מונטהא קרעאן, בוגרת מכללת קיי בנגב, שהציגה את פרויקט הסיום שלה בגלריה תל אביבית, שאת שמה אינה זוכרת מאחר שלא ביקרה בתערוכה מטעמים כלכליים ומטעמי דת. מבחינתה, גלריה ביישוב תהיה פתרון מוצלח להצגת עבודותיה. בציוריה העדינים היא מציגה דימויים אבסטרקטיים באמצעות המילה הכתובה ופסוקי קוראן.

אבו עביד: "הדת כן מחזקת את נושא האמנות. זהו כלי מצוין לתת לנשים ביטוי. גם באום אל-פחם השיח ראאד סלאח הקים גלריה מפוארת בזמן ששימש ראש העיר. הוא בא ממשפחה של אמנים"


סלמאן נסאסרה סיים לפני כארבע שנים את לימודיו במכללת קיי. ב-2004 הציג בגלריית הקיבוץ בתל אביב את התערוכה "נופי מדבר". "אמנים בלי גלריה זו בעיה", אומר נסאסרה, המצייר בסגנון נאיבי את אורחות המדבר ועובד כמדריך לאמנות בבית ספר מקומי. "גלריה היא הכוח של האמן. אמן בלי גלריה, אף אחד לא יכול להכיר אותו והוא אינו יכול לצאת לאור".
"לפי תפישת העולם שלי", קובע אבו עביד, "הדת כן מחזקת את נושא האמנות. זהו כלי מצוין לתת לנשים ביטוי. כלי להביע את מחשבותיהן. הגלריה נתפשה כדבר שלילי בגלל הנושא של ציור נשים בעירום, ולקח לנו הרבה זמן לשנות את התפישה הזאת. גם באום אל-פחם השיח ראאד סלאח הקים גלריה מפוארת בזמן ששימש ראש העיר. הוא בא ממשפחה של אמנים. גם אצלנו עודדנו את הנושא ביישוב. עד שזה נתקע".
כמו ביישובים אחרים, גם בכסיפה נתקעה היוזמה בשלב חיפוש המבנה. אחת הסיבות לכך היא מצוקת חללים ביישוב. אחד החללים שעליהם דובר היה חלל במסגד ששוכן בקרבת המתנ"ס, אך העניין עורר התנגדות עזה בקרב החמולה שהמסגד משמש אותה. מאוחר יותר היה ניסיון להקים את הגלריה במבנה השוכן מול המתנ"ס, אך ההוצאות הגבוהות שהיו כרוכות בשיפוצו סתמו את הגולל גם על היוזמה הזו.

אבו עביד: "אני דווקא אשמח אם אשה תעמוד בראש הגלריה. אם לא אנחנו נוביל את השינוי של החברה שלנו, מי יוביל אותו? כשיגיע הזמן נבחר את האיש או האשה המתאימים"


"ראשי הרשויות, ברובם המכריע, מסתכלים על נושא האמנות כדבר שולי ואינם מעריכים אותו. זה ממש מקשה עלינו", אומר אבו עביד. "אצלנו, ראשי המועצה תופשים את המשפחתיות והחמולתיות כמרכזיות. לא את החברה. אם נצליח להקים גלריה, זה יהיה ממש צעד מהפכני בתחום האמנות. לאמנות הרי יש חלק מרכזי בשינויים חיוביים".
אבו עביד ואבו שארב עדיין לא ויתרו על הרעיון. הם עדיין מנסים לגייס משאבים ולאתר מבנה מתאים. את הקורא היהודי אולי יפתיע לגלות שהם פתוחים בהחלט לאפשרות שאת הגלריה תנהל אשה. "אני דווקא אשמח אם אשה תעמוד בראש הגלריה", מבהיר אבו עביד. "אני דווקא מעודד נשים בחברה, ואנחנו שואפים לזה. הרי אם לא אנחנו נוביל את השינוי של החברה שלנו, מי יוביל אותו? כשיגיע הזמן נבחר את האיש או האשה המתאימים".

אבו שארב: "ההבדל בינינו לבין המועצה המקומית הוא שהם נותנים מענה לצרכים הראשוניים שנראים לעין בעוד שאנחנו במתנ"ס לא רק נותנים מענה, אלא גם יוצרים צרכים"


למרות הקשיים והעיכובים, אבו שארב מצהיר שלא יניח לעניין עד שתקום בכסיפה גלריה. "אני רואה את עצמי כסוכן של שינוי חברתי ואני לא מוותר בקלות. אחת הבעיות בחברה שלנו היא היעדר מבנים ותשתיות. העובדה שאין לנו מקום פיזי היא אחד הדברים המרכזיים שמגבילים אותנו.
"בהיעדר פעילות מטעם המועצה המקומית", הוא ממשיך, "העשייה אינה פשוטה ואנחנו במתנ"ס לוקחים אחריות. המועצה לא מחוברת לתרבות ולאמנות למרות שהם נציגי הקהילה. ההבדל בינינו לבינם", הוא אומר, "הוא שהם נותנים מענה לצרכים הראשוניים שנראים לעין בעוד שאנחנו במתנ"ס לא רק נותנים מענה, אלא גם יוצרים צרכים".
בעיה מרכזית נוספת, אומר אבו שארב, היא הקושי לגייס תקציבים לפרויקטים מטעם משרד התרבות. "רק להגיש תוכנית עולה לנו יותר כסף מהסכום הסופי שנוכל לקבל", הוא אומר, ומסכם: "אני חושב שלגלריה מגיע מקום עצמאי, לא בשכירות. החלום הזה, של הקמת גלריה, לא עוזב אותי. יש סביבו המון סימני שאלה, אבל בסופו של דבר אנשים יתרגלו לזה. ברגע שייווצר מרקם חברתי סביב הגלריה, אנשים לא יוותרו על הדבר הזה".
ראש המועצה המקומית, סאלם אבו רביע, טרם העביר את תגובתו בנושא.עוד בנושא:
המדור לאמנות פלסטית באמנות-לעם נסגר, וגם פרויקט הגלריות הפריפריאליות צפוי להיפגע. "הפרויקט מאוד יפה ומבורך", מודים גם במינהל התרבות, "אבל הסכומים שניתנים בו הם קצת משפילים". רשת הגלריות הפריפריאליות: כתבה הראשונה בסדרה 
"כיפה קטנה יכולה לעשות המון" - הגלריה באופקים: כתבה השנייה בסדרה 
"משהו יותר רחב מפעולה של אמן בסטודיו" - ברבור, ירושלים: כתבה שלישית בסדרה 
"הצורך קיים, צועק לשמים, ויש נכונות בסיסית, אבל זה דורש אמונה" - רמלה ובית-שאן, כתבה רביעית בסדרה 
"חשוב לוותר על האגו שלי כיוצר" - תמרה ושדרות: כתבה חמישית בסדרה 
"עוד לא אמרנו נואש" - קריית שמונה, אולי נשר ואולי חיפה: כתבה שישית בסדרה

"אני לא רוצה לייבא אמנות חיצונית" - מתי שמואלוף בשיחה עם אחמד כנעאן.
חמש דקות משדרות, ברקע נופלים קסאמים; על אמנות במכללת ספיר.