הקדמה

במהלך שנת 2016 אושרה תכנית מתאר חדשה לעיר חולון. במסגרת התוכנית צפויה להערך התחדשות עירונית בשכונת ג׳סי כהן, השכונה בה ממוקם המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית. בעקבות אישור התכנית, החלטנו כי כנס המרכז לאמנות דיגיטלית יקרא ב- 2016 ״פינוי בינוי״  ויעסוק באופן ספציפי בהתחדשות עירונית בג׳סי כהן ובתכנים כללים יותר בנושאי דיור, בית והקשר בין תושב למקום בו הוא חי.

משבר הדיור הינו נושא בוער בארץ ובעולם. זהו משבר אמוציונלי ופרקטי כאחד. בבסיסו הערעור על ה״בית״ והחרדה מתלישות, מלהישאר חסר מקום, ללא קורת גג. בארץ, כמעט לכל עדה, לאום, או ציבור יש זכרון של פליטות או הגירה ונדמה כי נושא זה הוא טעון עוד יותר.

התחדשות עירונית מוצגת כאחד הפתרונות לבעיות דיור. בתהליך התחדשות עירונית (הכולל בין השאר פינוי בינוי ותמ"א 38) שכונות ישנות ומוזנחות, זוכות למתיחת פנים. הבתים, הרחובות ותשתיות השכונה משתפרות ואיכות החיים בה עולה. תושבים רבים תולים תקוות בהתחדשות עירונית ומצפים בקוצר רוח לפינוי בינוי. ההבטחה לשיפור ברמת החיים (לגור במגדל במקום בשיכון), והאפשרות להגדיל את ערך הנכס מפתה במיוחד. אך תהליך זה עלול להיות חרב פיפיות. התחדשות עירונית עלולה להפוך לג׳נטריפיקציה, בה שיפור השכונה נעשה על חשבון תושביה הוותיקים ( איכות החיים אכן עולה אך כך גם יוקר המחייה עד כדי כך שתושבים המקוריים נאלצים לעזוב).

כנס המרכז לאמנות דיגיטלית, שההרצאות והסדנאות במסגרתו מוצגות בגליון זה, סיפק מידע על תהליכי התחדשות עירונית בכלל ועל התהליכים המתוכננים בג׳סי כהן בפרט.

תכני הכנס התמקדו בארבעה נושאים עיקריים –

  1. 1. סקירה ומבט ביקורתי על תהליכי התחדשות עירונית. מבוא לנושא, דיון בבעיות או בסכנות של פינוי בינוי (ג׳נטריפיקציה, עליית מחירי המחייה וכו׳) מחד, ומאידך הצעות בניית בסיס לשיתוף פעולה ויצירת תיאום ציפיות בין גורמים שונים.
  1. 2. עזרה ויעוץ פרקטי לתושבים בשכונות המיועדות לפינוי בינוי.
  1. 3. עיר והתחדשות עירונית. היתרונות והחסרונות של שימוש בכלים תכנוניים כדי לפתור בעיות חברתיות.
  1. 4. אמנות וג׳נטריפיקציה. לאמנים ומוסדות אמנות היה ויש חלק בתהליכי ג׳נטריפיקציה- פעמים רבות האמנות מקדמת תהליכי ג׳נטריפירציה. כמרכז אמנות המחויב להשפיע ולשנות את המציאות הפוליטית והחברתית, חשוב היה לנו לחקור תאורטית ופרקטית כיצד האמנות משמשת כלי המשרת קהילת תושבים ספציפית (ולא רק את קהילת האמנות).

גליון וידיאו זה של מארב מוקדש לכנס ״פינוי בינוי״ ומציג את מירב ההרצאות והסדנאות שהתקיימו במסגרתו.