המרחב האמורפי של היכרות אינטימית/ דנה ונציה

על אודות העבודה

העבודה הזאת נוצרה בעקבות תחושת ניתוק פנימית שלי מעצמי. הנחתי שרבים יזדהו עם התחושה הזאת, שכיום האנושות כולה יכולה להזדהות עמה. המדיטציה הבאה קוראת לנו להתחבר מחדש לאני הפנימי שלנו, ומשם נוכל לפתור את הבעיות הקשות ביותר.

המרחב האמורפי של היכרות אינטימית הוא מסע מדיטטיבי הבנוי כמשחק של זיכרון חזותי. הנושאים שבהם הטקסט עוסק מבוססים על רעיונות של התיאורטיקנית הפמיניסטית הרב-מינית (Multispecies) דונה האראווי (Donna Haraway). בספרה Staying with the Trouble (2016), מציגה האראווי דרכים ללמוד כיצד לחיות כראוי ולהתמודד עם ההתפתחויות המטרידות בימינו. היא קוראת לנו לפעול ולשנות את צורת החשיבה שלנו, לפתח ״חשיבה זרועתית״ – לגדל זרועות חדשות של תפישה ושל דמיון. עידן האנתרופוקן ייצר מציאות חדשה בעלת השלכות עגומות, וזו אחריותנו לטייב ולגבש מערכות יחסים טובות יותר לקראת העתיד הקרוב. האראווי טוענת שאחת הדרכים לריפוי החברה היא יצירת יחסיי קרבה עם כל בעלי החיים על כדור הארץ.

תהליך הדמיון מוליך את המשתתפים במסע של ריפוי. כשהם במצב של מודעות ערה, אני מובילה אותם להתמודד עם תהליכים של התבוננות עצמית, לארוג חיבורים חדשים בין זיכרונות ומילים, ובסופו של דבר, לחוות שינוי ברמה האישית והחברתית. האופי הפדגוגי של המדיטציה מיישם את עקרון המפתח הטקסטואלי של האראווי דרך חוויה גופנית. במילותיה של האראווי״ ״נהייה זה עם זה – או שלא נהייה.״ 

מדיטציה

ברוכים הבאים למרחב האמורפי של הכרות אינטימית, אני מזמינה אתכם לשכב או לשבת בנוחות. 

כשתרגישו מוכנים, עצמו את עיניכם ולאט לאט תתחילו לחוש את המרחב סביבכם. העמיקו את נשימותיכם, משכו והאריכו כל נשימה וכל נשיפה. בואו ניקח שלוש נשימות עמוקות יחד, נשאף דרך האף וננשוף דרך הפה.

במהלך התרגול, עליכם להתכוון למטרה מסוימת ואני אומר לכם מהי. 

מטרתכם, החל מהיום, היא לשנות את העולם. אתם – כן, אתם – הולכים לשנות את המציאות על פני כדור הארץ. 

אתם עומדים לעבור טרנספורמציה שבאמצעותה תלמדו איך להתמודד עם החיים ועם המציאות בצורה הכי טובה. תלמדו להיות נוכחים בצורה הכי שלמה עם הקושי שטמון בחיים. השינוי האישי שלכם ישפיע על העולם כולו, ובלעדיו לא ייתכן שינוי בעולם.

עם יציאתנו למסע, עליכם להתחייב למטרה הזאת ולהסכים להעניק לתרגול את מלוא תשומת ליבכם. התחילו את התרגול בכוונה מלאה ובמודעות שלמה. דמיינו, שהמקום הנכון ביותר עבורכם להיות בו הוא כאן ועכשיו. 

דמיינו שהמקום הנכון ביותר עבורכם להיות בו הוא כאן ועכשיו.

הרימו את יד ימין והניחו את אצבע ימין בזווית עין ימין והפעילו מעט לחץ. השאירו שם את אצבעכם עד שתתבקשו לשחרר אותה. הניחו את המילה ׳אני׳ בזווית עין ימין. דמיינו שזווית עין ימין שלכם היא החלל החיצון. דמיינו שאתם צפים בריק האפל והדומם של הגלקסיה. אתם במרחב הלא-מודע והמרחב הזה מציף תחושת בדידות. אתם מרגישים שאתם נמצאים מחוץ לעצמכם, מנותקים מעצמכם ומהסביבה שבה אתם נמצאים. 

שחררו את יד ימין. הרימו את יד שמאל והניחו את אצבע שמאל בזווית עין שמאל. הניחו שם את המילה ׳עולם׳. עין שמאל שלכם נהפכת לכדור שהוא כדור הארץ. דמיינו שמהחלל החיצון אתם פתאום רואים את העולם. אתם צופים בכדור הארץ והוא נתפס עבורכם ככדור קטן ושברירי. אתם מחליטים לנחות על כדור הארץ, ועם נחיתתכם אתם עוברים שינוי קוגניטיבי במצב המודעות. מתעוררת בכם תחושת התעלות וחיבור עם האנושות כולה ועם עצמכם.

הזיזו את אצבע שמאל והניחו אותה מאחורי תנוך אוזן שמאל. לחצו קלות על המקום. הניחו שם את המילה ׳שינוי׳. דמיינו שנחתתם על הר גבוה. אתם בפסגה של ההר הקדוש, במרכז העולם, במקום שבו שמים וארץ נפגשים. 

אתם עומדים בפסגת ההר וחשים רוח עדינה ומלטפת. אתם נושמים אוויר נקי וצופים אל המרחב. אתם מחליטים שאתם רוצים לחולל שינוי במציאות. תחשבו על שינוי שהייתם רוצים לחולל במציאות שלכם. דמיינו שאתם מבצעים את השינוי ברגע זה. 

שחררו את יד שמאל, הניחו אותה לצד גופכם והתחברו מחדש לנשימה.  

כעת, שחזרו היכן הייתם: זווית עין ימין, זווית עין שמאל, מאחורי תנוך אוזן שמאל. עברתם מהחלל האפל והדומם אל העולם ואל פסגת ההר הקדוש.

בואו נמשיך. הרימו את שתי ידיכם והניחו אותן בנקודה רכה המחברת בין הצלעות. הניחו שם את צמד המילים ׳קשרי קרבה׳. דמיינו שאתם יורדים מפסגת ההר אל יער קסום. אתם מהלכים ביער ונתקלים בצמח ראשוני. זהו צמח ארכיטיפי שמכיל בתוכו את כל הצמחים של העבר, ההווה והעתיד. אתם מרגישים מחוברים לצמח זה כאילו הוא מכיל בתוכו את העבר, ההווה והעתיד שלכם. אתם מרגישים קרובים אליו- שהוא חלק מכם. אתם נוגעים בצמח ויוצרים עמו קשר קרבה. 

הנקודות הבאות ממוקמת בחיבור שבין הזרוע לכתף. הזיזו את שתי ידיכם והניחו את אצבעותיכם בנקודות אלה ולחצו קלות. בצד ימין הניחו את המילה ׳חדשים׳ ובצד שמאל הניחו את המילה ׳אצור׳. דמיינו שאתם נכנסים אל תוך הצמח הראשוני; אתם הופכים לצמח הראשוני. אתם יורדים את הגבעולים של הצמח ועוקבים אחרי שורשיו אל פנים האדמה. אתם הופכים לשורש הצמח, וממנו אתם מתכוונים ליצור את עולמכם החדש. מהשורש- מהיסוד, אתם הולכים לשכתב מחדש את המציאות, ליצור סדר עולמי חדש. אז זכרו בצד ימין הנחתם את המילה ׳חדשים׳ ובצד שמאל את המילה ׳אצור׳. 

עכשיו שחזרו את המחוות הגופניות. דמיינו שאתם אוחזים בחוט והתחילו למתוח אותו בין הנקודות לפי הסדר הבא.  יד ימין לזווית עין ימין, יד שמאל למפגש של הזרוע והכתף, ידיים לנקודה הרכה בין הצלעות, יד ימין למפגש של הזרוע והכתף, יד שמאל אל מאחורי תנוך אוזן שמאל, יד שמאל לזווית עין שמאל. שוב: יד ימין לזווית עין ימין, יד שמאל למפגש של הזרוע והכתף, ידיים לנקודה הרכה בין הצלעות, יד ימין למפגש של הזרוע והכתף, יד שמאל אל מאחורי תנוך אוזן שמאל, יד שמאל לזווית עין שמאל. 

חברו את התנועות למילים שהטמעתם וחברו משפט. המשיכו את מחוות הידיים והוסיפו את המילים. אני אצור קשרי קרבה חדשים וכך אשנה את העולם. אני אצור קשרי קרבה חדשים וכך אשנה את העולם. אני אצור קשרי קרבה חדשים וכך אשנה את העולם. חזרו על המשפט הזה בראשכם שוב ושוב. תתרגלו את המשפט עם התנועות. 

אנחנו מגיעים לסוף המדיטציה. שחררו את המנטרה והתחברו חזרה אל הנשימה. החזירו את עצמכם למקום שממנו התחלנו, לחלל החיצון, למרחב האפל והדומם של חוסר-המודעות. היזכרו במטרה שהצבתם בתחילת התרגול – שהחל מהיום, אתם הולכים לשנות את העולם. כשאתם מוכנים, פקחו את עיניכם.