פתח דבר – אנחנו לא לבד

התערוכה "אנחנו לא לבד" מציגה דוגמאות לאפשרויות ולפוטנציאל של האמנות בעידן הנוכחי כמי שיכולה לייצר תשתיות ולתת כלים להתנגדות ולהתמודדות עם המציאות הפוליטית חברתית בה אנחנו חיים, ולא רק לייצר אובייקטים או דימויים. היא משקפת את הרצון להציע קריאה וניסוח של פרקטיקות חברתיות באמנות דרך בחינה של כמה מקרי מבחן ממקומות שונים בעולם. זאת מתוך ההנחה שאם אמנות קהילתית לוקחת חלק במציאות שהיא תוצאה של תהליכים כלכליים ופוליטיים גלובליים, היא יכולה להיות רלבנטית גם מחוץ לקהילה שבה נעשתה לראשונה.

בין הכותבים שנבחרו על-ידי המכללה החברתית כלכלית לגיליון זה, נמצאים מרצים בהווה ובעבר של המכללה וכותבים נוספים מתחומים מגוונים בתחום החברתי-כלכלי שלו הוקדש הגיליון כמו: גינון קהילתי, גלובליזציה, דיור ציבורי ועוד.

המכללה החברתית כלכלית ‪ היא מוסד לימודי עממי ללא מטרות רווח, המעודד רכישת השכלה וידע בנושאי כלכלה וחברה מזווית ביקורתית, ומפתח כלים לאקטיביזם חברתי. המכללה הוקמה בשנת 2004 כדי לענות על מצב של היעדר דיון ציבורי מעמיק בישראל בנושאים אלה, מה שאפשר לגורמי הכוח בחברה ובשלטון לנהל את המדיניות הכלכלית של ישראל ללא שקיפות ומעורבות אזרחית ובכך ליצור פערים חברתיים ההולכים ומתרחבים

מטרת המכללה היא להנגיש ידע ביקורתי בנושאים חברתיים-כלכליים לציבור הרחב, לספק בית לימוד לפעילים חברתיים בתחילת דרכם ולכל מי שמבקשים להעמיק בנושאים אלו ולהניע את תלמידיה לפעול למען שינוי חברתי. הלימודים מקיפים מגוון של נושאים בתחום החברתי-כלכלי, כמו מדיניות כלכלית בעולם ובישראל, תפיסות חברתיות בחינוך, מערכת הרווחה, הבריאות, תקציב המדינה, איכות הסביבה ועוד.

המכללה החברתית כלכלית
המרכז לאמנות דיגיטלית