חלק ראשון: "מקום בלי חוק" | ראיון עם עיסא, פעיל שלום פלסטיני

תוכל לספר מעט עליך ועל הפעילות הפוליטית שלך? 

אני פעיל להגנת זכויות אדם מחברון, הקמתי שורה של קבוצות פוליטיות שונות שכולן פועלות לפי עקרונות של התנגדות לא-אלימה. הארגון המפורסם ביותר שהקמתי הוא 'נוער נגד התנחלויות' (YAS). המטרה שלנו היא לחשוף את הכיבוש לקהל רחב, להגביר את המודעות ולהעלות את המחיר של הכיבוש. זה יכול להיות דרך פעולות של אי-ציות אזרחי, הפגנות וניסיון לקבל כיסוי תקשורתי, או התנגדות לא-אלימה ופעולה ישירה, למשל נגד המחסומים שפוגעים בחיים של הפלסטינים. פעילויות אחרות הן של קריאה לעזרה בעונת הקציר ופעילות התנדבותית עם אנשים בחברה כדי לתמוך בעם הפלסטיני ולעזור לו להחזיק מעמד. 

היה לך מפגש עם המודיעין הישראלי, מה קרה שם? 

כן, בספטמבר האחרון נתניהו הגיע לבקר בחברון כחלק מקמפיין הבחירות שלו, כדי לנסות להראות שחברון היא חלק מישראל, מה שהוא כמובן לגמרי שקרי אפילו לפי החוק הבין-לאומי. הוא ראש הממשלה הראשון שמבקר בחברון בזמן בחירות. כתבתי פוסט בפייסבוק שאומר שנתניהו לא רצוי בחברון, שהפלסטינים לא יסכימו לקבל אותו בעיר שלנו, שמדובר במהלך לא חוקי שאנחנו לא נשתוק עליו, ושנפעל באופן לא אלים כנגד המהלך. השלטון רצה למנוע מאיתנו לארגן כל צורה של התנגדות ציבורית, כל צורה של מחאה לא אלימה לביקור של נתניהו. שעה אחת לפני הביקור קיבלתי טלפון ממישהו שאמר שקוראים לו יאסר, שהוא עובד עם המודיעין הישראלי ושהוא עוקב אחרי פרופיל הפייסבוק שלי. הוא אמר לי שמה שאני עושה זה הסתה ושיש לי חצי דקה למחוק את הפוסט שלי, או שמשהו רע יקרה לי. הוא איים עלי ואחר כך ניתק את הטלפון. כולם יודעים שהפעילות שלי היא התנגדות רק בדרכי שלום, שאני תומך רק במחאה מהסוג הזה ושאף פעם אין הסתה. כל המטרה שלהם היתה להפחיד אותי, לאיים עלי. מדובר על ניסיון להרתיע אנשים מלעסוק בכל סוג של התאגדות או של מחאה לא-אלימה. מאוחר יותר הגשתי תלונה דרך האגודה לזכויות האזרח על האיום הזה שקיבלתי אחרי שבסך הכל כתבתי את דעתי בפייסבוק. לא הייתה שום קריאה לאלימות, אבל זה מקום בלי חוק. 

למה אתה מתכוון ב'מקום בלי חוק'?

תראה, אם הצבא הישראלי רוצה לדעת עלי משהו הם יכולים. אני יודע בוודאות ששירותי המודיעין עוקבים אחרי החשבונות שלי ברשתות החברתיות, אבל זה גם לגמרי ברור שהם עוקבים אחרי הטלפון שלי וכל התקשורת שאני עושה. אין שום דבר שמונע מהם לעשות את זה. אנחנו, הפלסטינים, אין לנו שום זכויות בגלל שהחוק היחיד פה זה החוק הצבאי, מה שאומר שאנחנו למעשה אשמים עד שיוכח אחרת. אנחנו חשופים לכל פעולה. הם יכולים לעשות לנו מה שהם רוצים. הם יכולים לעקוב ולנטר כל דבר מפעילות פומבית ועד הטלפון והאימייל שלי. זה פשוט מאוד, לצבא יש שליטה מוחלטת. 

מה קרה אחרי השיחה? 

במקרה הזה לא יותר מדי. אבל זה היה רק המקרה האחרון שקשור לפעילות שלי ברשתות חברתיות. זה בסך הכל מראה לך את הקלות שבה הצבא הישראלי יכול להגיע לכל אחד. לפני המקרה הזה היו עוד הרבה מקרים שבהם נחקרתי בגלל הפעילות שלי. בפברואר האחרון, למשל, נעצרתי על ידי המשטרה אחרי שמפקד מהמינהל האזרחי התלונן עלי בגלל שביקרתי את ההתנהלות שלו. שוב, כתבתי את זה ברשתות החברתיות, ושום דבר מזה לא היה קשור לקריאה לאלימות. הם פשוט לא מוכנים שיהיו לנו זכויות. תחת החוק הצבאי אין לנו חופש ביטוי, אין לנו כמעט אף זכות בכלל. זה לא שמדובר על משהו מיוחד. הרבה מאוד מהחברים שלי נעצרו בגלל פוסטים בפייסבוק. וגם, זה לא רק הצבא הישראלי, נעצרתי גם על ידי הרשות הפלסטינית בגלל שביקרתי את ההתנהלות של ההנהגה הפלסטינית, וכתבתי בעד הגנה על זכויות של עיתונאים פלסטינים ועל איך שמנגנוני הביטחון הפלסטינים פוגעים בעיתונאים על ידי הפחדה ומעצרים. בכל מקרה, הם בסוף נתנו לי להשתחרר בערבות והמשפט שלי אמור להיות בשנה הבאה. 

איך נראה מעצר? 

המעצר עצמו יכול להיות ברחוב או בבית שלך. אתה נאזק ומכסים את העיניים שלך. בדרך כלל ישאירו אותך כמה שעות בבסיס צבאי ורק אז יעבירו אותך לתחנת משטרה ושם יחקרו אותך, מדברים איתך חצי ערבית, חצי עברית. השאירו אותי בתחנת משטרה כמה שעות, אחרי זה חקרו אותי על פוסטים שלי גם מלפני ארבע וחמש שנים, למרות ששוב, אין אף פעם שום הסתה. אחרי זה הם מחליטים מה לעשות איתך ואם להשאיר אותך כלוא עד שיגיע השימוע של המשפט שלך. משם אתה נלקח למעצר צבאי. אני נלקחתי לגוש עציון שידוע לשמצה בתור מקום שמתייחסים בו לאנשים נורא ומשפילים אותם. 

מה זה כולל?

קודם כל אין לך מושג מה הזמן. אין שום קשר עם העולם החיצון, לא משפחה, לא חדשות, כלום. האוכל שהם נותנים הוא נורא, זה שאריות של הארוחות של החיילים. אתה לא יודע כלום ממה שקורה סביבך. הכל מריח נורא, התאים, השמיכות. היחס הוא כאילו אתה טרוריסט. לפעמים הם ישאירו אותך ערום. צועקים וצורחים עליך כל הזמן, לפעמים גם ירביצו. אתה מרגיש לגמרי תחת מתקפה. אבל הסיוט הכי גדול זה הרכב הצבאי שלוקח אותך מגוש עציון למחנה עופר. יום אחד אוזקים אותך בידיים וברגליים ומכסים לך את העיניים ואז פשוט שמים אותך בתא האחורי של משאית ומשאירים אותך שם שעות. זה בעצם תא מתכת מסריח עם ספסל ברזל. אתה נשאר בשמש ככה. אין מזגן, אין אוויר. מהבוקר עד הלילה אתה מוחזק שם. אני הוחזקתי שם 12 שעות. אחד החיילים אמר לי: זאת לא משאית לבני אדם אלא לחיות, לפרות. אחרי זה אתה מגיע למשפט, אבל זה בית משפט צבאי, ושוב, לנו אין זכויות שם. השופט הוא קצין, התובע הוא קצין, אם יש לך מזל אולי יהיה לך עורך דין ישראלי וזה יכול לעזור. 

וזה קרה בגלל פוסט בפייסבוק? 

זה יכול לקרות בגלל כל דבר.

איך המצב הזה משפיע על החיים הפרטיים שלך? על הקשרים עם משפחה וחברים? 

זה בכל מקום. זה משפיע על כל הקשרים האישיים שלך. חברים ניתקו קשרים איתי בגלל שמישהו הגיע אליהם לומר להם שזה מסוכן להיות קרוב אלי. זאת הדרך של כוחות הכיבוש להפעיל לחץ על אקטיביסטים. הם יודעים הכול עליך ועל הקשרים החברתיים שלך והם משתמשים בזה. חברי משפחה שלי מפחדים להתקרב אליי כי הם מפחדים שכוחות הכיבוש יגיעו אליהם. הם איימו עליהם להתרחק ממני. זה קורה לי כל הזמן, זה היום-יום שלי. הפעילות שלי היא כולה תחת עיניים ישראליות. אפילו אחד המפקדים בצבא הגיע למשפט שלי ואמר: אנחנו עוקבים אחרי עיסא. אז כן, זה משפיע עלי, זה משנה אתה הדרך שאני מדבר עם חברים שלי וזה משנה את הדרך שאני פוגש אנשים חדשים, בגלל שאני חושד שכל מי שאני פוגש אולי משתף פעולה עם כוחות הכיבוש הישראלים.

בעצם גם הרשת היא מקום מסוכן להיות בו?

אתה יודע, אפילו החברות הבין-לאומיות כמו גוגל ופייסבוק בכלל לא מבינות את המצב של הפלסטינים. הן מוחקות חשבונות של פלסטינים, הן לא מבינות את הנרטיב הפלסטיני והן לא קולטות את הסיטואציה שבה הפלסטינים נמצאים כשהם כותבים ברשת על זכויות ועל חירויות ועל ההיעדר שלהן תחת הכיבוש. 

אבל כוחות הכיבוש עושים עוד דברים בעניין הזה. הם משתמשים ברשתות החברתיות בעצמם כדי להשפיע על דעת הקהל הפלסטינית נגד כל סוג של התנגדות לכיבוש. יש להם המון המון חשבונות מזויפים שמכוונים לגרום לפחד אצל אנשים שעוסקים בהתנגדות בדרכי שלום וכדי לחתור תחת כל סוג של פעילות פלסטינית בשטח נגד ההתנחלויות. 

אז הצבא פועל גם בתוך הרשתות החברתיות הפלסטיניות? 

כן, רק שכוחות הכיבוש הם בעלי יכולות ואמצעים הרבה יותר גדולים משלנו, והם יכולים להשתמש בהם כדי להשפיע על המצב. כוחות הכיבוש שולטים למעשה באינטרנט, הם יכולים לשלוט בכל התוכן, הם יכולים לשלוט בכל סוג של מידע שיש להם כדי להרוס את התמיכה שיש לך אפילו מהקהילה שלך. 

 

ראיון ותרגום: עומר אבן פז