המלצות ואירועים

משיחת דמים

18 בינו', 2010 | מאת יואב שמואלי | קטגוריה: המלצות ואירועים, כללי

גם סהר רוקח, היא הקטנה, מבטיחה לנו בדין, דם, ויזע ודמעות. או אם לנסות באזימוט שכן, רוקח מדממת (ומזיעה ובוכה). מי שמכיר אותה יודע ומוקיר. דם וסת, ואש, ותשוקה, וארוס, ויופי, וזוהר, ואדום, וגופה. ואף ארץ, בעל-כורח: גם ישראל עודנה מדממת ומדממת.

אדום דם. אסוציאציות נוספות אינספור עולות מעצמן.

נדמה לי שהדבר החשוב ביותר לומר ולזכור על "שקיעה" לרוקח, היא שזו תערוכה של אישה. אישה צעירה. העבודות, הציורים והפסל, הם תמהיל של כוח ועוצמה (נשית) ועדינות (נשית). בראש מהדהדים אמנים גברים, רוברט לונגו והאפוס כולו, וגברים מעט פחות, גילברט וג'ורג המושחים את השמיים באדום מדמם ומרהיב בעבודות האיידס האלמותיות; והנה לפנינו, אישה. ודמים ולווייתנים. ים של דם וצללי לווייתנים מתים. אלא שתיאור הסנפירים המזדקרים, כשל ציפורניים משוחות בלק שחור אופנתי; ודימוי המשוט/נוצה, מתחלף במבעו: אלים או מלטף.

ציור והיסטוריה של ציור – רומנטיקה, וקו גרפי, וחומר ומונוכרום ומעטפת (משקרת?) של זוהר.

ולאישה הצעירה ביוגרפיה ועסק מאד לא סגור. זו כרוכה בים שאיננו מן האגדות, על אף שים הוא לעולם דימוי אגדי. לכן גם ים שכזה, אינו בלתי דרמטי. אדרבא, גם במנוחתו, יגלם דרמה, סערה. חיים, ילדות ואהבה ויופי וגעגוע ובדידות וסכנה ואלימות נוראה ומות.

הים-דם של רוקח בולע/פולט הכל, והכל לוקח למונחי סופיות. אדם ודם. סיפור הבריאה וגן העדן ומעט לאחריו, אדם ודם ורצח. משחר הבריאה, רע האדם מנעוריו וגו'. קלישאות וקלישאות והיכן שיש חיים – אדם ואדם, אדם וחיה, או חיה וחיה – זה ייגמר בדם.

יואב שמואלי, חורף 2010

סהר רוקח - מתוך התערוכה

סהר רוקח - מתוך התערוכה

סהר רוקח - מתוך התערוכה

סהר רוקח - מתוך התערוכהדברים שהצטברו

27 בדצמ', 2009 | מאת יונתן אמיר | קטגוריה: המלצות ואירועים, כללי

"הירגזי וההומלס", תערוכתן של נועה תבורי ורותם תמיר בגלריה בקיבוץ נחשון, חותמת את פעילות הגלריה לאחר 15 שנות עבודה. נסיבות הסגירה משמחות אמנם (מנהלת המקום יעל קיני מונתה לאחרונה לאוצרת של גלריה הקיבוץ בת"א), אולם מצער להיפרד מגלריה שהיוותה קול מקורי, שאפתני ולא-שגרתי, איכותי מבלי להיות מסחרי ופריפריאלי במובן המעניין והמפרה של המושג.
עבודות הפיסול והמיצב שמציגות תבורי ותמיר נוצרו בנפרד, אך הצבתן בחלל הופכת אותן למיצב שלם שחיים בצדו האחד ומוות בשני. אין זו הפעם הראשונה שתערוכות מכילות ודיפוזיות כאלו מוצגות בגלריה, שביקשה מלכתחילה לבחון מבפנים ומבחוץ את מקומה במרחב האמנות ובחברה הקיבוצית והכללית (ראו, למשל, ביקורת שפרסמתי לפני שנתיים על התערוכה "מרחב מוגן").
תבורי מציגה שורת אובייקטים שנוצרו משאריות: עגלת סופרמרקט, גזרי ניילונים, גבס, ברזל ומלט. ערמת אפר שחור, רוטטת בפינת החדר לצלילי מטרונום מונוטוניים. תמיר חקרה את האיזור ובנתה שורת מבני קינון עבור ציפורי הסביבה. המבנים השקופים תלויים בתוך הגלריה, כאשר חורים בגדלים שונים שנקדחו בקיר מאפשרים לציפורים להיכנס ולצאת כאוות נפשן. בין הקינים לשאריות ניצב בלון-שמש צהוב וגדול שפרפר מחובר לו.

לכאורה ברור מה הוא המוות ומהם החיים במיצב זה, אולם מטאפורת השאריות כחורבות אל מול פוטנציאל הצמיחה שבקינים מקבלת בתערוכה זו משמעות הפוכה. תבורי, האוספת שאריות, יוצרת מבנים חדשים וקישוטיים וכמו יולדת את החומרים והאובייקטים מחדש. בתיבות הפלסטיק השקוף, לעומת זאת, אף ציפור אינה מקננת בינתיים. הן נותרות נקיות כאילו הוצגו בחלון הראווה של חנות, ונדמה כי רק אם תיסגר הגלריה וקירותיה ינטשו, יגלו אותה הציפורים ויהפכוה לבית. הצמיחה, אם כן, כרוכה בנבילה, ואילו החורבה בתערוכה זו משמשת כמרחב מחייה. באמצעות חומרים פשוטים והצבה בסיסית ומינימליסטית, מנסחת תערוכת הנעילה של גלריה נחשון אמירה פיוטית ואירונית בדבר היחס בין טבע, תרבות ואמנות.

נועה תבורי ורותם תמיר - מראה כללי מתוך התערוכה

נועה תבורי ורותם תמיר - מראה כללי מתוך התערוכה

בלי דלות החומר

אוסף האמנות הישראלית של עמי וגבי בראון כולל למעלה מ-3000 עבודות אמנות ישראלית, שנוצרו החל משנות ה-20 וכלה בזמננו. בתערוכה שמוצגת בימים אלה במשכן לאמנות ישראלית בקיבוץ עין חרוד מוצגים רק עשרה אחוזים מן האוסף, ובכל זאת מדובר בתערוכה גדושה ועמוסה המספרת גרסה אחת, אישית ופרטית ובו בזמן לאומית וכללית, לסיפורה של האמנות הישראלית. זו תערוכה יפה ומרתקת, הכוללת עבודות משובחות המעידות על אנינות ואהבה רבה לתחום, לצד ביקורתיות ועמדה אישית ברורה.
מן התערוכה ניכרת העדפה ברורה לציור על פני מדיות אחרות (מקומו של הפיסול בתערוכה קטן מאד ומצומצם לעבודות בממדים קטנים, צילום מיוצג רק בזוג עבודות של מיכל רובנר, ווידיאו ומיצבים כלל אינם מופיעים), ולמרות שמרבית האמנים המציגים בה משתייכים לזרמים המרכזיים באמנות הישראלית, מראובן רובין ואנה טיכו, עבור דרך אביבה אורי, משה קופפרמן ויגאל תומרקין וכלה בגבי קלזמר והילה לולו לין, היא מציגה אותם באור מעט שונה. שנות השבעים לדוגמא, שנחשבות לשנות מפתח בהתפתחות האמנותית בישראל, אינן מיוצגות כלל בתערוכה, ואילו אמני שנות השבעים (רפי לביא, יאיר גרבוז, מיכל נאמן ואחרים), מיוצגים כמעט אך ורק בעבודות מוקדמות או מאוחרות יותר.

לצד האמנים המוכרים מוצגים בתערוכה מקבצי עבודות יפים ונדירים של אמנים פחות מוכרים כאיקא בראון (אחיו של עמי בראון), והצייר יחיאל קריזה, שעבודותיו הביאו לארץ את השפעות המופשט האמריקאי שלא היו מקובלות כאן בתקופה שאמנים ישראלים הושפעו בעיקר מן הנעשה בפאריז. לאחר מות קריזה רכשו בני הזוג בראון את מרבית ירושתו של האמן, והצגתו בתערוכה לצד אמנים מרכזיים בני תקופתו עושה עימו צדק.
בשנים האחרונות הפך המשכן לאמנות בעין חרוד למוזיאון היחיד בארץ שהזוג בראון מוכל לשתף עימו פעולה. מאחר ותערוכה זו מציגה רק חלק קטן מן האוסף, יש לקוות שהיא תוביל לתערוכות נוספות.

גבי קלזמר - ציור מאוסף בראון המוצג בתערוכה

גבי קלזמר - ציור מאוסף בראון המוצג בתערוכה

לוחמי הגטאות בוגי-ווגי

קלישאה ידועה אומרת שהצייר משה קופפרמן (1926-2003), צייר כל חייו את אותו הציור. טענה זו מתייחסת לתהליך העבודה שמזוהה עם קופפרמן, ונראה כאילו הוא ממשיך מבלי לעצור מבד ציור אחד למשנהו כאשר בכל ציור חוזר הצייר על פעולות מוכרות. תערוכת עבודות שיצר קופפרמן בשנות ה-70 והוצגו בחודש האחרון בגלריה גבעון בת"א, חשפה את תהליך התגבשותו של הצייר בשנות יצירתו המוקדמות (הוא החל ליצור רק בשנות ה-60), ומראה כי בניגוד לקלישאה ניתן לזהות ביצירתו תהליך התפתחותי ברור. התפתחות השפה הציורית בעבודות אלו, שממשיכה תהליך שהוצג בתערוכה קודמת שכללה עבודות משנות ה-60, חושפת באופן כרונולוגי את התבגרותו של צייר נזירי וחמור סבר, אחד הציירים המיוחדים והטובים ביותר שצמחו כאן.
התערוכה נפתחת בשני ציורים משנת 1970. אלו ציורים מפתיעים בשל האינטנסיביות הצבעונית והקומפוזיציה הקופצנית והעליזה משהו שמאפיינת אותם. ציורו הידוע של פייט מונדריאן "ברודווי בוגי-ווגי", שמהווה גם הוא חריגה קופצנית מן הסגנון הנוקשה והחמור של הצייר, הוא הדוגמא הראשונה שעולה על הדעת. כאמור, אלו ציורים חריגים בגוף העבודות הגדול, כפי שניתן לראות ביתר העבודות המופיעות בתערוכה. בכל אחד מן הציורים הנוספים מופיעים מוטיבים קופפרמניים מוכרים, החל בצבע הסגול-אפרפר המזוהה עם עבודותיו, עבור דרך סימנים גיאומטריים שונים החוזרים בציורים רבים וכלה בפעולות הציור האקספרסיביות והשיטתיות, שהופכות כל בד ציור למשטח רב שכבתי בעל משקעים ארכיאולוגיים המבצבצים ונחשפים מבעד לשכבות הצבע החדשות.
קופפרמן, שהיה חבר קיבוץ ולא נאלץ למכור עבודות למחייתו, הותיר אחריו גוף עבודות גדול מאד. מאז מותו נערכת הצגה מחודשת של עבודותיו, החוזרת והופכת בהן, חוקרת אותן ומגלה בהן צדדים לא מוכרים. כך ראוי להתייחס לאמנים גדולים, וחבל שקופפרמן הוא יוצא מן הכלל מבחינה זו.

קופפרמן - ציור, 1970 (מתוך התערוכה)

קופפרמן - ציור, 1970 (מתוך התערוכה)

אקטיביזם דיגיטלי (הודעה לעיתונות)

זוג האמנים הווינאי הקונטרוברסלי UBERMORGEN.COM (ליז בלקס והנס ברנהרד), מוביל בשיח האוונגרד באמנות הטכנו האירופאית העכשווית. מעגל היצירה של UBERMORGEN.COM מקיף אמנות קונספטואלית, אמנות-תוכנה, ציור-פיקסלים, מיצבי מחשב, net.art, פיסול ואקטיביזם דיגיטלי. המחשב והרשת מנוצלים בעבודתם להכלאה מרובדת של תצורות אמנות מרובות. אמת ובדייה מתמזגים ביצירתם לכדי קונספט מורחב של חומרי עבודה, שכוללים גם התייחסות לזכויות בינלאומיות, דמוקרטיה ותקשורת גלובלית.
ליז, הנס ושתי בנותיהם הוזמנו לשהות  במרכז לאמנות ומדיה "מעמותה" על שם דניאלה פסל, בהנהלת קבוצת Sala-Manca כחלק מן התוכנית של "אמנים ברסידינסי" של המרכז לצורך המשך המחקר ופיתוח של הפרויקט.
UBERMORGEN, אחד הקולקטיבים המובילים במדיה החדשה בעולם, יציגו את עבודתם במפגש שיתקיים במעמותה. ביום רביעי, 6.1.10, בשעה שמונה בערב. החלק הראשון של המפגש יתמקד בעבודת המרכזיות של הזוג מאז 1999: The Election Trilology, [V]ote-Auction, GWEI, the Generator Tetralogy. החלק השני יעסוק בפרויקט שהם מפתחים בשנתיים האחרונות : Superenhanced, העוסק בעינויים, כליאת ילדים, והתוכנה לתחקור  – Superenhanced Generator. הם ידברו על המחקר שלהם, על הגישה האמנותית שלהם, על הטכנולוגיה באמנות ועל המיצגים ואספקטים אישיים של הפרויקט הזה.

המפגש יתקיים בשפה אנגלית.
דמי כניסה: 10 ₪
אוטובוס: 17, 17א., עד רח' המעיין ומשם עולים לרגל לאמצע העלייה לכנסיית הביקור.

והזמנה להרצאה:

סטודיו (לצילום) ללא קירות: צילום וזכויות אדם

הרצאתה של אריאלה אזולאי במסגרת התערוכה "צילומים חטופים" בגלריה זוכרות (אבן גבירול 61, ת"א)

לאחר ההרצאה יתקיים דיון פתוח בהשתתפות האוצרת חגית קיסר.

יום שלישי, 29.12.09 , 20:30זהירות! אמנות

8 בדצמ', 2009 | מאת ronenmen1 | קטגוריה: המלצות ואירועים

זהירות אמנות הינו אירוע אמנות רב תחומי, אשר ייערך בחיפה ברחוב מסדה וברחבי העיר מה-10 בדצמבר 2009 עד ה-10 בינואר 2010.
האירוע יתרחש בו זמנית בעשרות אתרים בעיר – תערוכות אמנות קבוצתיות בבתי קפה, מיצגים ומיצבים ברחובות העיר ובחללים ציבוריים ופרטיים, עבודות וידיאו אשר יוקרנו על קירות הרחוב, אירועי מוזיקה, ספרות, תיאטרון ועוד.
את האירוע זהירות אמנות, הגו, מפיקים ומבצעים חברי קבוצת פעילי חברה ותרבות מקומיים, תחת הכותרת "חיפה, עשי לי עיר". הפקת אירוע זה מקדימה סדרת אירועים חברתיים ותרבותיים, אשר יתרחשו בהמשך, בעיר חיפה. הקבוצה נרתמה לעשייה בהתנדבות, מתוך חיבור והתייחסות למקום ולקהילה. הקבוצה שואפת להוציא מהכוח אל הפועל את הפוטנציאל האמנותי העצום הטמון בעיר ולהציג בחיפה, על מגוון שכונותיה, אמנות תוססת ובועטת, וליצור שיח אמנותי חי בלב המרחב הציבורי.
חברים בקבוצה: אורנה בן שיטרית, איל פרידלנדר, אפרת לוין, ירון הדר, לילך ובר, עבד עאבדי ורפי קמחי.

אירוע הפתיחה של זהירות! אמנות, יתקיים ביום חמישי ה- 10.12.09, החל משעות אחר הצהריים לאורך רחוב מסדה, בשכונת הדר בחיפה. מיקום ההתרחשות אינו מקרי – הקבוצה חיפה, עשי לי עיר בחרה למקם כאן את לב ליבו של האירוע בשל אופיו התוסס של הרחוב הוותיק המהווה מיקרוקוסמוס ומראה לחיים בארץ – מרחב בו חיים יהודים וערבים, ותיקים ועולים חדשים, מבוגרים וצעירים, משפחות ויחידים, אשר חיים יחד בשכנות ותוך הפריה הדדית.
ביום פתיחת האירוע זהירות!אמנות, יתרחש ברחוב מסדה מופע מוזיקלי של קאנון תורכי קלאסי בו ינגן אריאל קסיס, מסיבה לכבוד פתיחת התערוכה הקבוצתית מעברים – אמנים המחויבים לשינוי חברתי, בניצוחם של הדי.גי ליאם פרנקפורט ואיתי עמית, הקרנת סרט על הדלאי למה, והרצאה בסימן יום זכויות האדם הבינלאומי, מסיבת רחוב לרגל פתיחת החנות בארדו ל – street culture ועוד אירועים.

פרטים על האירועים השונים ניתן למצוא באתר.קורסדנא ייחודי בתחום האמנות והשינוי החברתי

11 בנוב', 2009 | מאת ???? ?????? | קטגוריה: המלצות ואירועים

בשנים האחרונות מתגברת מגמה של אמנים הפועלים מחוץ לגלריות ומוזיאונים במטרה להשפיע על החברה בתחומים שונים בחברה הישראלית, כמו פוליטיקה, סביבה, חינוך ועוד. המכללה החברתית-כלכלית תקיים החל מיום רביעי (11.11) קורסדנא באמנות פלסטית ושינוי חברתי, שיציג סוגים של יצירה אמנותית המכוונים לשינוי חברתי. במהלך הקורס, אמנים ופעילים חברתיים מובילים ישאו הרצאות, שישולבו בעבודת סדנה של משתתפי הקורס שיביאו מניסיונם וכישוריהם. הקורס הוא שנתי ובן 24 מפגשים שיתקיימו בימי רביעי בשעה 19:30 במתנ"ס הדר טבריה 15, חיפה. המשתתפים בקורס ישאפו לקיים פרויקטים אומנותיים בסביבת המתנ"ס.

כאמור, את הרצאת הפתיחה תישא האוצרת והאמנית דפנה איכילוב. היא בוגרת המגמה לצילום בבצלאל, בעבר ניהלה ואצרה את גלריה "לימבוס – מקום לצילום", ומנחת מסלול לימודי המשך בביה"ס לצילום במוסררה. נושא הרצאתה יהיה: "אמנות וחברה – התפתחות ומגמות חדשות". הכניסה להרצאה היא חופשית.

מרצים נוספים בקורס: האוצר עמי שטייניץ; האמנית ומנהלת תנועת "אחותי" שולה קשת; המעצב הגרפי עופר כהנא, אשר עורך את כתב העת "סדק"; הצלם ואוצר הצילום, אייל בן דב; האקטיביסט והאמן, רונן אידלמן; האמן ומייסד הגלריה באום אל פאחם, סעיד אבו שאקרה, ועוד.

בהרצאת הפתיחה: האוצרת והאמנית דפנה איכלוב

לפרטים נוספים על הקורס

שכר הלימוד לקורס כולו הוא 400 ₪, ולמפגש בודד 30 ₪.  להרשמה לקורס: אייל פרידלנדר, eyalmehaifa@walla.com 0507417641

לפרטים נוספים:  לילך 0524207885

המכללה החברתית-כלכלית הינה מוסד לימודי חדש ללא כוונת רווח, שמטרתה קידום סדר כלכלי וחברתי שונה בנוף הישראלי, דרך הרצאות וקורסים להעשרה המועברים ע"י כ-470 מרצים המלמדים בהתנדבות מלאה,  www.sea.org.il , הצטרפו לקבוצת הפיסבוק של המכללה
ארט 21

15 באוק', 2009 | מאת ronenmen1 | קטגוריה: המלצות ואירועים

אמנות במאה ה 21: הקרנות העונה החמישית של הסדרה המוערכת ועטורת הפרסים תתקיים במסגרת ההשקה הבינלאומית של העונה החדשה ובמקביל לתחילת הקרנתה בטלוויזיה בארה"ב.

14 אמנים בינלאומיים עכשוויים מובילים חושפים את מקורות ההשפעה והטכניקות שמאחורי יצירותיהם. בין האמנים המשתתפים – סינדי שרמן, פול מקארת'י, וויליאם קנטרידג', ג'ון בלדסרי, ג'ף קונס ועוד.

Art:21 הינה סידרת ייחודית המתרכזת באמנות עכשווית ובאמנים בינלאומיים תוך כדי עיסוק בנושאים ורעיונות דומיננטיים בשדה האמנות העכשווית. בסדרה, 14 אמנים בינלאומיים עכשוויים מובילים חושפים מקרוב את מקורות ההשפעה, הרעיונות והטכניקות שמאחורי יצירותיהם. הסדרה מספקת חוויה שמעבר לסיור בגלריה ומציגה את מאחורי הקלעים של האמנים בסטודיו, בבית ובקהילה. האמנים מדברים ישירות לצופים, במילים שלהם על תהליך היצירה.
החומרים המרתקים והאינטימיים מאפשרים הצצה לאמנים בעבודתם ובתהליך הפיכת ההשראה לאמנות, הצופה נחשף למחשבותיהם בשעה שהם מתמודדים עם אתגרים ויזואליים ופיזיים במטרה להשיג את חזונם האמנותי.
כל פרק נבנה סביב נושא מרכזי ומציג 3-4 אמנים העוסקים בנושא, העונה החדשה עוסקת בארבעה נושאים מרכזיים: פנטסיה, חמלה, מערכת וטרנספורמציה.
לאחר ההקרנה של כל פרק, יתנהל שיח בין אמן ישראלי ומומחה בתחום הנושק לנושא בו עוסק הפרק

**הקרנות הפרקים 'מערכת' ו'חמלה' בסינמטק ת"א יוקרנו במסגרת אפוס, הפסטיבל הבינלאומי לסרטי אמנות
ותרבות

מחיר לארבעת ההקרנות: 100 ₪, הקרנה אחת: 35 ₪, למנויי הסינמטק הכניסה חינם

פירוט הפרקים

טרנספורמציה: יום שישי, ה16 באוקטובר, 14:00 סינמטק ת"א

האמנים בפרק טרנספורמציה, מצביעים על דקויות העידן בו אנו חיים תוך כדי שהם מתבוננים ומגחיכים את החברה או ממציאים מחדש איקונים של ספרות, תולדות האומנות, ותרבות פופולרית. ינקה שוניברי משתמש בהיסטוריה כדי לעורר מחשבה מחדש על נרטיבים קולוניאליסטים טיפוסיים, סידני שרמן ידועה בזכות הדמויות הרבות והמגוונות שהיא מגלמת בצילומיה וסרטיה. בביקור בסטודיו שלה ובשיטוט בחנויות האהובות עליה אנחנו נחשפים לטכניקות הצילום והדרך בה היא יוצרת את הדמויות שלה, ופול מקרת'י בז לחברה שמרנית ובורגנית ולממסד, עבודותיו בולטות בעומס חושי והן נתפסות לרוב כפרובוקטיביות ושנויות במחלוקת.

ישוחחו: רועי רוזן אמן  וסופר ישראלי-אמריקאי העובד בישראל. מלמד תולדות האמנות באקדמיה לאמנות בצלאל. כמו כן , הוא אצר תערוכות והוציא ארבע ספרים.
עמרי הרצוג דוקטורנט במחלקה ללימודים השוואתיים של ספרות ותרבות באוניברסיטה העברית. בעל טור ביקורת ספרות בעיתון הארץ

פנטסיה: יום שישי, ה23 באוקטובר, 14:00 סינמטק ת"א
בפרק זה נראה אמנים שעבודתם או סיפורם האישי מעבירים את הצופה לעולמות דמיוניים ומצב תודעתי שונה עם עבודות שנראות לא אחת כמתריסות ובוטות, נשגבות והזויות. ??ג'ף קונס משתמש בדימויים ואובייקטים טעונים סמלית מתרבות פופולארית כדי לשאול שאלות על הגדרות טעם והנאה בחברה המודרנית.
מרי היילמן משתמשת במוסיקה עכשווית וחינוכה הקתולי כרקע והשראה לציוריה ולאובייקטים שהיא יוצרת??, פלוריאן מאייר—אייכן צלם גרמני שחי בלוס אנג'לס ובוחן בצילומיו רומנטיקה גרמנית ואת המיתולוגיה של מערב אמריקה תוך שימוש באמצעים דיגיטאליים, ??קאו פיי חוקרת בצילומיה, עבודות הוידיאו והניו מדיה שלה את הרעיון של מציאות מול חיים מקבילים במקומות מגוונים כמו מפעלים סיניים ועולמות דיגיטליים.

ישוחחו: יעל קנרק, אמנית רב-תחומית שעובדת בניו יורק. משנת 1995 היא מפתחת את "עולם יראה", פרוייקט ששם כמטרה לבחון את השאלה כיצד אנחנו יוצרים תמונת עולם, על ידי יצירה של עולם פנטסטי שמתגלה דרך שלושה פרקי יומן ממוחשב.
בועז לביא כותב, במאי, מפתח משחקים ושחקן פוקר. שותף ומנהל קריאטיבי בחברה לפיתוח משחקי רשת, ומלמד בתוכנית לעיצוב ופיתוח משחקי מחשב במכללת בית ברל. סרטו "האגם" (2009), שכתב וביים, השתתף בפסטיבלים בינלאומיים מן השורה הראשונה, בין השאר בסאן-פרנסיסקו, בוסטון והמבורג

מערכת: יום שישי, ה30 באוקטובר, 15:00 סינמטק ת"א

הפרק מתמקד באמנים שמוצאים דרכים חדשות ביצירתם כדי להעביר את המציאות הדחוסה והעמוסה של החברה המודרנית. הם מנסים לפענח מדוע סוגים מסוימים של מערכות מספקים הרגשה נוחה ומזמינה בעוד שאחרות מעוררות התנגדות פעילה.

ג'ולי מהרטו ציירת ממוצא אתיופי-אמריקאי, משתמשת בטכניקה של מיפוי ואדריכלות כדי לצור ציורים מורכבים, שמגלמים אווירה סבוכה ורשתות חברתיות דחוסות, ג'ון בלדסרי אחד מהאמנים המשפיעים יותר בדורו משתמש באלמנטים מתחום הפוטומונטאז', ציור ושפה. בעבודתו הוא מקביל ומשלב בין דימויים למילים כדי לערער על המשמעויות המקובלות שלהם. קימסוג'ה אמנית קוריאנית משתמשת בגופה ככלי בסיטואציות אורבאניות דחוסות ובאתרים מבודדים. ומנסה לטשטש את הגבולות בין חוויה אסתטית לחוויה טרנסנדנטלית. אלן מקולם חוקר את ההבדלים בין יצור המוני ליצירת אמנות יחידאית. ידוע בעבודותיו שמכילות מספר עצום של פריטים שנראים כמעט זהים אבל עדיין שונים זה מזה.

ישוחחו: הילה בן ארי אמנית ומרצה לאמנות, בן ארי מעמידה כמוקד מיצביה את הגוף הנשי כצומת של הקשרים פוליטיים ותרבותיים. בן ארי מציגה במוזיאונים מרכזיים בארץ ובעולם וזכתה בפרסים ומלגות ביניהם: מלגת קרן תרבות אמריקה ישראל ופרס טדי- פסטיבל אופטיקה, ספרד.
לין חלוזין-דברת חוקרת לשון, שפה ופוליטיקה. מחקרה עוסק ביחסים בין המושגים 'שינוי' ל'מערכת', בהקשרים לשוניים ופוליטיים. לין מרצה באוניברסיטת תל-אביב ובמחלקה לקולנוע ולטלוויזיה במכללת ספיר.

חמלה: יום שבת, ה31 באוקטובר, 15:00 סינמטק ת"א

אמנים שחוקרים בעבודתם את האפשרויות להבנה והשלמה בין עבר לעתיד כשהם חושפים אי צדק ומבטאים סבלנות לאחר.

וויליאם קנטרידג' יוצר אלגוריות פואטיות תוך שימוש בחמרים נפיצים שמבוססים על אירועים פוליטיים. בפרק נחשף הפרויקט החדש שלו – עיבוד לאופרה של שוסטוקוביץ' על פי ספרו של גוגול "האף". קרי מיי ווימס מציגה סדרת צילומים מורכבת שבוחנת סובייקטיביות ומדגימה כיצד סטריאוטיפים אכזריים שזורים בחיים הרגשיים והאינטלקטואלים של כולנו. דוריס סלסדו מגלמת בפסלים ובמיצבים את החיים המושתקים בשוליים – מקורבנות האלימות בקולומביה ארצה והחיים המוחלשים של אוכלוסיית העולם השלישי.

ישוחחו: רונן אידלמן – אמן, כותב ואקטיביסט המחויב בעבודתו לחיבור בין אמנות, תרבות ופוליטיקה. מייסד ועורך שותף של מארב, מגזין תרבות ואמנות מקוון מוביל בישראל. רונן מציג ויוצר פרויקטים עצמאיים במרחב הציבורי בכל רחבי העולם.
רועי צהר מרצה בחוג למזרח אסיה ובחוג לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, ומתמחה בפילוסופיה הודית ובבודהיזם הודי וטיבטי.מעמותה – אירוע פתיחה: מה מסתתר מאחורי הפסטורליה?

12 באוק', 2009 | מאת מערכת מארב | קטגוריה: המלצות ואירועים

יום חמישי, 15.10.09 15:00 – 23:00 – אירוע אמנות – 30 ש“ח

יום שישי, 16.10.09 9:30 – 13:00 – יום עיון בהשתתפות: צ‘ארלס אשה, גלית אילת, דנה תגר-הלר – כניסה חופשית

יום שבת, 17.10.09 11:00 – 14:00 – שיעורים ואליפות ברידג‘ בהדרכת: עירית גראפי -כניסה חופשית /// 15:00 – 23:00 – אירוע אמנות – 30ש"ח

http://mamuta.org
—————————————————

משתתפים: יואב ויס, ואניה שאוב, הדס עפרת, עינת אמיר, תמר שפוני, תמר שחורי, חנאן אבו חוסיין, ויקטוריה חנה, לניבן-בשט, אלדד סידור, יונתן אולמן, לירז פאנק, טליה הופמן, אלעד שכטר, לזלי רובין קונדה, גיא ברילר, ליאורה ויז, איריס פשדצקי, גיא יצחקי, שירי לנטון, חנה בן-חיים יולזרי, יפעת לייסט, זהבית שטרן, קבוצת “מעין“, יוצאי “כל -העיר“, קבוצת “החללית“, מַעמוּתָה קולקטיב ועוד

אוצרים: קבוצת Sala-Manca (יוצרי אירועי “הערה” לאמנות עכשווית וכתב העת “הערת שוליים”)

בנוסף לעובודות:

פרוייקט (OSSS (Open Source Souvenir Shop: בחנות המזכרות יוכל הקהל לייצר מזכרות מעין כרם ומהאירוע תוך שימוש חופשי בהעתקים של העבודות.תביאו חולצות כדי להדפיס עליהן מזכרות!

סיורים קוליים בעין כרם המייצרים נרטיב חדש ורב שכבתי על הכפר:המבקרים יוכלו לצאת לטיול מצוידים במפה וMP3 עם סיורים מודרכים המורכבים מקולות שונים המציגים את ההיסטוריה של עין כרם מנקודות מבט שונות.תביאו מכשיר MP3 להורדת פרויקט אודיו-טורס חינם!

פרויקט הקטלוגים: ארבע קבוצות “מול“ים” ובינהן: “יוצאי כל העיר”, “מעין” ו“החללית-הירקון 70 “ יערכו, יעצבו וייצרו “קטלוג-פרסום” של האירוע בזמן אמת. פעולה זו, העומדת בסתירה לייצוגו המונופוליסטי של “קטלוג התערוכה” אותו עורכים לרוב אוצרי התערוכות, מנסה להביא ריבוי קולות בייצוג של אירוע אמנות מתוך מתן תגובה מיידית עליו – בין קטלוג לעדות (testimony).

רקע: על הפסטורליה ועל עין כרם

מאז תחילת המאה ה-20 תחת השפעת האידיאולוגיה של התנועה הציונית התחיל להתעצב ייצוג חזותי של ארץ ישראל-פלסטינה המציג את הנוף המקומי כהמשך אידיאלי של הנוף התנכ“י ושל תקופת היישוב היהודי בתקופה זו. ייצוג זה, הנעשה תוך קפיצה היסטורית של כ-2000 שנה, הוא תוצאה של אידיאולוגיה שניסתה לבשר את תחילתו של עידן חדש המתקשר אל העבר הרחוק. זהו ניסיון למחוק מן התרבות הישראלית החדשה 2000 שנות היסטוריה בארץ ישראל-פלסטין מאז הגלות מחד גיסא ואת 2000 שנות ההיסטוריה התרבותית היהדוית בגולה מאידך גיסא.

מאז תחילת המאה ה-20 ועד שנות ה-60 המאוחרות אמנים ישראלים הפכו את הנוף הישראלי לנושא מרכזי ביצירתם. ציורי נוף פסטורליים אלו הפכו להיות ביטוי ל“ניכוסו” או ל“קבלה בחזרה” של הנוף ואמצעי לכך. חלק גדול מיצירות אלו, שנעשו על ידי “אמני ארץ ישראל“, תרמו לאידיאליזציה וקאנוניזציה של הנוף המקומי. דור זה האמין שתקומתו וגאולתו של עם ישראל תבוא מהתחברות מחודשת לאדמה דרך עבודה חקלאית. המודל אותו שאפו החלוצים לחקות היה מודל החיים של האיכרים הערבים בארץ. האמנים שאפו להתנתק מן היהודי הגלותי ולשוב אל היהודי התנכ“י, הקדום, עובד האדמה. הצגת האיכרים הערבים נבעה מהרצון לשחזר את דמותו של היהודי הקדום שחיי בארץ בתקופת התנ“ך – בניגוד לדמות היהודי הגלותי.

המושג פסטורליה הוא מושג מרכזי בניסיון להגדיר את הנוף המרהיב והאידיאלי של עין כרם. מושג המהווה אשליה או ניגוד לא רק לשפת האמנות העכשווית ולנושאים המרכזיים בה, אלא גם למציאות ההיסטורית המורכבת של הכפר, של ריבוי דעות, דתות ומיתוסים. הפסטורליה היא אידיאל המתקיים רק במרחק, ומתפרקת כשנכנסים אל תוך הנוף.

על עין כרם

על פי המסורת הנוצרית, עין כרם היא מקום הולדתו של יוחנן המטביל. בתקופה הביזנטית הוקמו במקום כנסיות הקשורות בשמו של יוחנן המטביל ובני משפחתו, ועד היום נחשבת עין כרם כמקום מקודש לנצרות ואתר צליינות.

במאה ה-14 הוקם כפר ערבי סביב המעיין שבמקום, לפי המסורת באותו מקום בו שכן בית הכרם המקראי (ירמיה ו‘, א‘;נחמיה ג‘ י“ד). היה זה במרחק ניכר מגבולות ירושלים של אותם ימים. במאה ה-19 הכפר בו התגוררו נוצרים ומוסלמים התפתח גם כאתר לעלייה לרגל לנוצרים מרחבי העולם וגם כאתר חקלאי וייצור של שמן זית.

במלחמת העצמאות – או הנקבה בהגדרת הפסלטינים – נכבש הכפר בידי כוחות צה“ל. רוב התושבים של הכפר עזבו לפני כניסת הצבא בעקבות התקיפות הקשות בכפרים השכנים. מאז 1948 ולאחר הפקדת נכסים בידי מדינת ישראל, התחילו ליישב את הכפר מהגרים יהודים ממדינות שונות. במשך השנים הוקם כפר נוער, התפתח במקום איזור תיירותי מרכזי של ירושלים, הועלו מחירי הנדל“ן והתיישבו בכפר תושבים בעלי מעמד כלכלי גבוה.

עין כרם הוא אחד הכפרים היחידים שלא נהרסו כליל על ידי הצבא הישראלי, ואשר משתמר להפליא מבחינה ארכיטקטונית לכפר שלפני מלחמת 1948.

פרטים טכניים

- בחמישי ובשבת הסעות חינם מ“הר הרצל” – נא לחנות שם.
- להביא לבוש חם! עבודות גם בחוץ!
- כתובת:מעמותה במרכז לאמנות ומדיה על שם דניאלה פסל, בית אל-דן, רח‘ מדרגות הביקור, עין כרם, ירושלים (לאחר מעיין מרים) [מפה]
ליצירת קשר: mamuta.pasal@gmail.comבלי מילים

29 בספט', 2009 | מאת יונתן אמיר | קטגוריה: המלצות ואירועים

במכון אבני ברחוב אילת בת"א מוצגת עד סוף השבוע תערוכה קבוצתית אמביציוזית אך לא יומרנית בשם "מקסימליזם", שאצרה אלין אלג'ם. אלג'ם היא ציירת, וניכר בתערוכה כי נאצרה ע"י אמנית ולא ע"י אוצר. ההקשרים בין העבודות המוצגות בה אינטואיטיביים יותר מאשר סכמטיים, ונובעים מתחושות בטן בריאות יותר מאשר ציטוטים של תיאוריה ביקורתית. סביר להניח שאוצר מקצועי לא היה עושה כמה מן החיבורים בתערוכה, כמו הצבתן המשותפת של עבודות של יונתן שילה ודנה יואלי או גבי קריכלי ואריק מירנדה, והעובדה שהצבות אלו נעשות בחופשיות ואינן עטופות בהערות שוליים, עושה להן רק טוב.
המושג מקסימליזם באמנות נתפס כתשובה לסגנון האמנות המינימליסטי שהחל להתפתח בשנות השישים והשבעים של המאה העשרים. אם מינימליזם משמעותו ניקיון צורני וצבעוני ודימויים סטריליים וסתומים משהו, הרי שמקסימליזם מאופיין בגודש, בתנופה ובדימויים נראטיביים. זו ההגדרה הראשונית, אולם השנים שחלפו מאז נולדה האמנות המינימליסטית השפיעו על התפיסה הצורנית העומדת בבסיסה, וכיום ניתן לראות אמנות מינימליסטית בסגנונה ומקסימליסטית בתוכנה, ולהיפך. דוגמאות להיפוך המדובר ניתן לראות בעבודותיו של יונתן שילה, המאופיינות באסתטיקה גיאומטרית סטרילית אך צופנות בחובן אמירה ברורה ונוקבת, אל מול ציוריו העמוסים עד להתפקע של גבי קריכלי, שמצליחים ליצור תחושת מפץ פנימי ובכל זאת להישאר עמומים.
"מקסימליזם הוא אקזיסטנציאליזם" כותבת אלג'ם, ומתייחסת לתחושת הדחיפות והטוטאליות המאפיינות את היצירה. ואכן, תשוקה והתמסרות, עוצמה ונכונות ניכרות בתערוכה יפה זו, שמצליחה להיות מקסימליסטית מבלי להידרש להפקת ענק.

ציור של יונתן שילה

ציור של יונתן שילה

(המשך…)שוק שחור לידע ולאי ידע שימושיים

22 בספט', 2009 | מאת מערכת מארב | קטגוריה: המלצות ואירועים

שוק שחור

ב26 בספטמבר 2009

להורדת התכניה בעברית או בערבית

עד היום התקיים ה "Blackmarket” בברלין, וינה, איסטנבול, המבורג, גרץ וליברפול. בכל עיר נבחר נושא אחר בהתאם להיסטוריה ולהקשר המסוימים של המקום. להפקה ביפו ברצוננו להזמין כמאה מומחים מתחומי ידע רלבנטים שידברו על "רוחות הרפאים של הידע ועל ידע בלתי נראה ולא ידוע". תופעת אי הנראות יכולה לשמש כמטאפורה לאנשים, אידאולוגיות, רעיונות אוטופיים, דרכי חיים שהייצוג שלהם נשלל מהם או לא מקבל אישור. הקיום של רוח הרפאים הוא תוצאה של הסירוב לתת קול ושפה לדבר מה. רוח הרפאים בהקשר שלנו, תבחן כרגע בו הגבולות בין מה שאושר כאמיתי יועמתו עם הדמיוני, עם האשליה, כדבר מה שביר ולא מדויק. רוח הרפאים מאפשרת את התגלות מקום הביניים, היא שבר בסדר המקובל, המביא למודעות לקיומם של גבולות, הדרות ודיכוי.

“Blackmarket” ביפו יתמקד בבלתי נראה ובמחוק בתחומי ידע שונים. הוא יטיל אור על מודלים תרבותיים, כלכליים, חברתיים ופוליטיים ששכחנו או שאנו מתעלמים מהם, על זכרונות וסיפורים שאנו מעדיפים למחוק, על רעיונות ומושגים שאנו מצנזרים או לא מבינים. אנו נציג את רוחות הרפאים של העבר וההווה. מתים חיים מסוגים שונים השאובים מהמיתולוגיה, מההווה ומההיסטוריה המקומית- ערפדים וזומבים מהקולנוע והספרות, ג’ינים ושדים, נוכחים נפקדים, פאנטומים ועוד’ יוצגו לצד ההקשר החברתי בו הם נוצרו. רוחות הרפאים של יפו יחזירו את העבר המודחק והנשכח וינסו להציע איתו כמה הזדמנויות ואפשרויות לעתיד. לצפיה בקליפים לחצו כאן וכאן.

השוק השחור לידע ולאי-ידע שימושיים מס’ 12 מופק על ידי המרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית, חולון, בשיתוף עם עמותת איאם – הכרה ודיאלוג, יפו, מכון גתה ישראל ו- FAZA בתמיכת משרד החוץ הגרמני במסגרת היוזמה התרבותית הגרמנית-ערבית HIWARUNA ,המועצה לתרבות ואמנות של מפעל הפיס, המחלקה לאמנויות עירית תל אביב, המכון הפולני, מכון אדם מיסקביץ, הארץ.

האקדמיה הניידת הוא פרויקט של חנה הורציג עם שותפים מתחלפים שמבוסס בתאטרון הבל/ HAU בברלין.

www.blackmarket-archive.com | www.mobileacademy-berlin.com | www.kiosk-berlin.de | www.jaffaproject.orgעט לשינוי 3

4 בספט', 2009 | מאת ronenmen1 | קטגוריה: המלצות ואירועים

יריד של ספרים, כתבי עת, קומיקס, מו"לות עצמאית, ספרי אמן וספרים יד שנייה, סדנאות יצירה אקולוגית ותיאטרון סיפור לילדים, הרצאות בגלריה ברבור, שירה, מופע פיוטים, סיור מספרי סיפורים בנחלאות , בית קפה "סחר הוגן", פינת קריאה, במה פתוחה, עיתון קיר אינטראקטיבי, ועוד…
ניתן יהיה לרכוש במקום מתנות מיוחדות, עבודות יד מסורתיות וחבילות שי לראש השנה.
ניתן להביא ספרים יש שנייה לדוכן הספרים של פרויקט "סיפור חוזר"!et

הכניסה לכל הפעילויות חופשית

איפה זה?
הפסטיבל מתקיים בשכונת נחלאות, מרכז העיר ירושלים (בסמוך לשוק מחנה יהודה). כל הפעילויות מתרחשות לאורך רחוב שירזילי ורחוב מזכרת משה.
באוטובוס: מתחנה מרכזית קוים: 18,13,21.לרדת בשוק מחנה יהודה, להגיע לרחוב אגריפס ומשם ברגל.
ברגל: גישה נוחה היא הליכה דרך רחוב השומרון היוצא מאגריפס ומשם ימינה עד רחוב שיריזלי.
שימו לב! ניתן להוריד מפה מאתר האינטרנט של גלריה ברבור:
www.barbur.org
השותפים:
ניהול הפקה: מנהל קהילתי "לב העיר" וגלריה ברבור.
הפקה: ביקורים (יזמי האירוע) ובימת קדם.
* לבירורים נוספים נא לפנות לטלפון 0547232866 או באתר האינטרנט של ברבור. (המשך…)מנופים – פתיחת עונת התערוכות בירושלים

31 באוג', 2009 | מאת ronenmen1 | קטגוריה: המלצות ואירועים

האגף לאמנויות בעיריית ירושלים, הקרן לירושלים, מועצת התרבות של מפעל הפיס ואנשי עסקים המעודדים את העשייה התרבותית הירושלמית מאמצים השנה את מיזם האמנות מנופים. המיזם חושף יצירה ירושלמית מגוונת, תוססת וצבעונית המשלבת את כל תחומי האמנות הפלסטית וכן דיוני אמנות, מיצגים, מיצבים, אירועי מוסיקה ושלל סיורי אמנות.

מנופים הוא פרי יוזמת הגלריות וקבוצות האמנים עצמם, ותוצאה של שיתוף פעולה וקונצנזוס בין האמנים וכל הגלריות הפועלות בעיר.

המיזם שיתקיים בין התאריכים 5-17.9.09 יחשוף מעל ל-20 גלריות הפועלות בעיר לציבור הרחב מירושלים ומחוצה לה עם, 27 תערוכות חדשות. המיזם יאפשר גם הצצה לעבודתם של כ-80 אמנים נוספים שיציגו בחללים אלטרנטיביים ברחבי העיר. במשך שבועיים יתקיימו למעלה מ-40 אירועים אמנות נלווים: מפגשי אמן, שיח גלריה, וידאו ארט ומופעים מוסיקליים.

זו השנה השנייה בה מתקיים המיזם, לאור הצלחתו בשנה שעברה. הקהל הרב שגדש את האירועים במנופים דאשתקד, זכה לראות יצירה מגוונת, תוססת וצבעונית המשלבת את כל תחומי האמנות הפלסטית, ולקחת חלק בדיונים, אירועי מוסיקה, הופעות, מיצגים, מיצבים ועוד.

איליה קריבורוצ'קו - ללא כותרת

איליה קריבורוצ'קו - ללא כותרת

במסגרת מנופים 2009 :

- תערוכות, תצוגות, שיח גלריה, מפגשי אמן, אירועי מוסיקה ואירועים נוספים . בין הגלריות המשתתפות עד כה:

מרכז ירושלים: סדנת ההדפס ירושלים, מוסררה -הגלריה החברתית, מוסררה-הגלריה ע"ש מורל דרפלר, בית האמנים, ברבור, אגריפס 12, גלריה שיתופית, מרכז אמנות ירושלים, בית טיכו,אוגנדה, אנטיאה, גלריית דאנא, Hadassah Art Gallery הדסה גלריה לאמנות, גלריית ויז'ן Vision Gallery , Nora Gallery גלריה נורה, Artspace Gallery גלריה ארטספייס.
תלפיות: סדנאות האמנים,תלפיות, גלריית דוד גרשטיין, Jerusalem Studio School Gallery
גלריית הסדנה לרישום וציור ירושלים.
עין כרם: מעמותה בית דניאלה פסל.
בית נקופה: Zik Group Studio Hangar קבוצת זיק
מבשרת ציון: Art House Gallery בית האמנות
חללים אלטרנטיביים באוצרות ייעודית של מנופים: כ-80 אמנים נוספים יציגו בחללים אלטרנטיביים כבית חולים הנסן (בית המצורעים), מוסך דוידוב בתלפיות (חלל חדש), חלון שץ, התחנה לחקר ציפורי ירושלים, מיצבי וידאו ארט בחלונות הראווה של המשביר לצרכן, קצוות אורבניים תערוכת רחוב שושן (אירוע הנעילה).

- תיאום שעות הפתיחה של הגלריות: עקב ההכרה בחשיבות הפרויקט, כל הגלריות והמוקדים המשתתפים במנופים יתאימו עצמם לשעות פתיחה אחידות: בימים א'-ה' 17:00-22:00. יום ו': 10:00-14:00 ומוצ"ש: 20:00-23:00.

- דלתות נפתחות לאמנות:

כ-40 אמנים יפתחו את דלתות סדנאותיהם בפני הקהל הרחב. לביקור, מפגש ושיח. האמנים יציגו בסביבת עבודתם הטבעית על יצירותיהם, ובחלק מהסדנאות תתאפשר צפייה בתהליך העבודה של האמן.
- מסלולים מומלצים לסיור וביקור בגלריות:
הראשון: מנחלאות ועד רח' קינג ג'ורג – כולל הרחובות שמואל הנגיד ושץ.
השני: מהרב קוק ועד רח' שושן – כולל הרחובות כורש, אריסטובלוס ורבלין.
המסלול השלישי: מרח' שבטי ישראל ובנבכי שכונת מוסררה.
המסלול הרביעי: מרחביה דרך טלבייה ועד עמק רפאים.
המסלול הרביעי: בשכונת תלפיות ועד מלחה.

שי אזולאי - גוליבר

שי אזולאי - גוליבר

- אירועים אמנותיים ומופעים

במהלך הפרויקט, יתקיימו כ-35 אירועים אמנותיים: שיח גלריה, ערבי שירה, מופעי מוסיקה, הקרנות על אמנות ישראלית, הקרנות וידאו ארט, סדנאות ציור ופיסול לקהל הרחוב הרצאות . בכל יום ההתרחשות תתמקד באזור מצומצם של אחד המסלולים.
במרכז העיר, מתוכננים להתקיים 27 אירועים מתוך כלל אירועי מנופים.

- שאטלים בערב הפתיחה

בערב הפתיחה, רכבי הסעה שיסתובבו בין המוקדים המשתתפים במנופים, בנקודות מרכזיות בחמשת המסלולים המומלצים לביקור בגלריות. לרוות קהל המבקרים ולהקלה על הביקור בתערוכות

5-17.9.0 מנופים: פתיחת עונת התערוכות בירושלים. www.manofim.org