"לתת את הכוח לשבור את הכללים באותו האקט שמממש את פעולתם"

מישל פוקו, "פייר בולז: לעבור דרך המסך" (1982)

אזור בטל הוא מונח טכני במדעי המחשב המתייחס למרחב אחסון של אשכולות קבצים על כונן קשיח, שנעשה בו שימוש דל או שיורי. בדרך כלל, מחשבים מאחסנים קבצים באשכולות בגודל קבוע – לדוגמה, אפשר לאחסן קבצים באשכולות של ארבעה קילובייטים. אם המחשב מאחסן קובץ שגודלו רק שני קילובייטים באשכול של ארבעה קילובייטים, יישאר אזור בטל של אלפיים בייטים. כמו בית שגדול יותר כשמודדים אותו מבפנים מאשר כשמודדים אותו מבחוץ! בכל מקרה, כמעט בכל קובץ נתון (אלא אם גודלו מתחלק בדיוק בגודל האחסון של אשכולות המערכת), יש שטח פנוי – ואפשר להשתמש בו למטרות אחרות. בדרך כלל האזור הבטל הזה אינו ריק, אלא מכיל מידע שנותר מקבצים שכבר נמחקו – מה שמעניין מאוד חוקרי זיהוי פלילי. האקרים משתמשים לעתים קרובות באזורים בטלים כמקום מחבוא למידע שהם רוצים להסתיר, והם מצפינים אותו – במלוא מובן המלה – באשכול של קובץ לא קשור. לא צריך להיות חובב קונספירציות כדי לראות את פוטנציאל-השימוש המשגע של מרחבים כאלה. תרבות המומחים בהחלט רואה בהם שטח "מבוזבז", שרק מחכה שיעשו בו שימוש בלתי הולם…

עם זאת, ברגע הנוכחי של הגירה טרמינולוגית חופשית, מה שמעניין אותנו הוא כוח התיאור המטאפורי שלו. אזור בטל יכול להתייחס לכל פער כזה בין חלקים, למרחב התמרון בין חוק ומנהג, למנעד התנועה שבין הוראות השימוש למשתמשוּת עצמה. אזור בטל נותן שם לתחום פתוח כלשהו, כזה שהציוויים ליצרניוּת ולהליכה בתלם נמוכים בו במידה מתקבלת על הדעת; מרחב יצירתי מאוד הנתון בין שני אופנים של נורמטיביות (בדיוק כמו שמגרש ריק תלוי בין שימוש שהופסק לשימוש שעוד לא החל), מה שעושה אותו לתחום של פוטנציאליות. מבחינה חברתית, זהו המרחב האדפטיבי שבו הזדמנות הופכת לשינוי. הוא בשום אופן אינו מרחב מהפכני (הוא אינו מכריז בשום אופן על הפיכה של הנורמות, רק על משא ומתן מתמשך עליהן), כי אם התחום הרגיל של המשתמשוּת.

אף שמישל פוקו עצמו מעולם לא השתמש במונח הזה, אנחנו שואבים ממנו את התפישה של אזור בטל כמכונן עבור המשתמשוּת. בכרך השני של "היסטוריה של המיניות״ שלו, בעל הכותרת הקליטה "השימוש בתענוגות", מבצע פוקו קריאה מדוקדקת של האופן שבו חרזיס – המונח היווני הקלאסי לשימוש – התפצל מכללים מנוסחים; האופן שבו שימוש משמש כדי לציין מין פער בין התשוקה לחוק – מרחב תמרון ומשחק שאף פעם לא לגמרי נבחר בידי אלה שמשתמשים בו, אבל שהשימוש בו משנה את חוקי המשחק.

לקראת לקסיקון של משתמשות | מאת סטיבן רייט | עברית: עומר קריגר | Slackspace

 למושג הבא>>